Ako šetriť energie?

 

O tom ako šetriť energiami ste už určite čítali množstvo článkov a je určite dobré sa nimi riadiť. Rady ako nemať zapnuté svetlo, počítač alebo TV, ak ich nevyužívate asi každý rozumný človek ich dodržuje.

 

Najefektívnejším spôsobom ako znížiť spotrebu energií je výmena spotrebičov za novšie – viacej úsporné.

 

Klasický CRT (nie plochý) alebo plazmový (staršieho typu) televízor spotrebuje približne trojnásobné množstvo elektriny ako LED televízor Ak teda ako rodina máte zapnutý TV aj 10 hodín denne u môžete ušetriť za rok viac ako 200 €, za čo sa už tá kúpiť nový televízor. Podobnú úsporu môžete dosiahnuť aj výmenou chladničky. Stará „calexka“ spotrebuje aj desaťnásobne viac ako moderná chladnička so štítkom A+++. Podobne je to aj pri pračkách a vysávačoch, kde nové spotrebujú skoro polovicu energie ako staršie, musíme však zvážiť ako často ich využívame.

 

Ak využívate plyn na kúrenie, výmena plynového kotla za nový môže takisto priniesť približne polovičnú spotrebu oproti starému.

 

Šetrenie energií štýlom, že by ste sa mali obmedzovať a znižovať si pohodlie – nepozerať TV, nepoužívať PC, mať slabé svetlo, pred každým spaním alebo odchodom do práce vyťahovať spotrebiče zo zásuvky, sprchovať sa studenou vodou, alebo mať vo vašich príbytkoch chladnejšie – nie sú pre každého.

 

 

 

Ako ušetriť za energie?

 

Spôsob ako ušetriť financie za energie a nemať pri tom žiadne náklady je vymeniť dodávateľa energie za lacnejšieho, poprípade zmeniť distribučnú tarifu resp. sadzbu.

 

Zmeniť dodávateľa elektriny alebo plynu je veľmi jednoduché – stačí si v našej kalkulačke vypočítať, ktorý Vám prinesie najväčšie úspory, podpísať s ním zmluvu a splnomocnenia a skoro každý dodávateľ všetko ostatné vybaví za Vás. Úspory financií pri väčších domácnostiach (rodinných domoch) sa môžu blížiť aj k 300 € za rok.

 

Nesprávne nastavená distribučná sadzba môže spôsobiť, že platíte zbytočne o desiatky eur viac ako pri správne nastavenej. Pri distribučnej tarife platí jednoduché pravidlo – čím viacej energie spotrebujete, tým menej platíte za ňu platíte, ale o to vyšší je mesačný poplatok. Ak napríklad vykurujete elektrinou a máte distribučnú sadzbu napr. D2, zbytočne tak preplácate.

 

Platí to však aj naopak. Ak spotrebujete minimum energie a máte distribučnú tarifu určenú pre vykurovanie elektrinou platíte mesačne približne o 10 EUR viac.